Det tok tid, men kl 06.50 lørdag morgen, falt sesongens første rev på åtet. Det har vært labert hittil i sesongen, men mot slutten av denne uka har aktiviteten tatt seg opp.
Det har jevnlig vært rev i området tidligere i høst/ vinter, men denne har sett ut til å unngå åtet. Jeg har mistanke om at dette kan ha vært en revirhann som også har holdt andre rever unna. På grunn av dette hadde jeg ikke montert verken varsler eller lys for å utelukke at dette skulle ha noe å si.
De siste to ukene har det vært særdeles lite aktivitet av rev i området rundt åtet. Mye snøvær har gitt gode sporingsforhold, men det har vært lite revespor å se. Men natt til fredag våknet jeg tilfeldigvis og oppdaget at det var en rev nedenfor huset ikke langt fra åtet. Det var alt for mørkt, og reven trakk videre. Også et par timer senere så jeg reven på tur oppover innjorda bortenfor huset. Nå var lyset godt nok, men det ble på feil side av huset. Denne morgenen klaffet det ikke med skuddmulighet, men det var i alle fall gunstig med tanke på den kommende natta.
Neste natt våknet jeg flere ganger og så ut på åtet. Første gangen rundt kl 04.00, så jeg antydning til en skygge i mørket nede ved åtet. Med kikkerten fikk jeg bekreftet at det var rev, og at denne spaserte oppover mot fjøset før den kom ut av syne. Neste gang rundt klokka 6.00, så jeg igjen konturene av en rev i mørket 50m bortenfor åtet. Dette travet videre ned på isen, og dro østover. Det så dermed ut til å være litt aktivitet nedenfor huset.
Men…kl 06.50 så jeg igjen ut av vinduet. Nå var det rev åtet!, og lyset var godt nok. Vinduet ble åpnet forsiktig, reven kom raskt i siktet, og falt sammen i smellen.
-Liten hannrev på 4 kg
Nede på åtet var det gravd mye. Natta før var åtet nedsnødd og urørt, så alle spor var satt i løpet av siste natt. Det var også mye spor på isen og ellers i nærområdet, som kanskje kan tyde på at det har vært flere rever i aksjon 🙂 Dermed kan det det være gode muligheter for at det dukker opp nye rever på åtet. Nå er i alle fall varsler og lys montert!
Grattis. Lur på om reven hi hatt my mat i vinter. Va likens her å. Kom ikke in på åte. Skaut 2 stk ferr en måneds ti sedda, hi ikke vørri rev på åte siden. Men dem e rund åte/jordkanten nesten kvar kvæll…..
Ja, det spørs om reven ennå har noe smågnagere å ta av. Men, snødybden burde nok snart gjøre det vanskeligere for reven å jakte mus særlig nedenfor tregrensa.
Reven jeg ikke har fått inn på åtet, har til tross for at den har gått buen rundt hovedåtet, både gravd opp en gammel elgskalle nede ved isen samt gravd fram et saueskinn i en bålhaug noen hundre meter unna. Så det kan se ut til at matlysten har vært der, men at den ikke har villet inn på hovedåtet.